Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kanda gebelik testi ( B-HCG ) hamileliğin en kısa sürede anlaşılmasını sağlar. Hamileliğin ilk haftasında yükselen HCG hormonu ölçülerek gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilir. Gebeliğin ilk haftası genellikle adet gecikmesine denk geldiği için kanda gebelik testinin yapılması için en doğru zaman adet gecikmesinin beklenmesidir.

Hamileliğin en kısa sürede anlaşılabilmesi için kanda gebelik testinin yapılması gerekir. İdrar numunesi ile evde yapılabilen gebelik testleri daha geç netice alınmasını sağlar. Ancak kanda gebelik testi çok daha kısa sürede hamileliğin olup olmadığını gösteren, son derece güvenilir bir testtir. Bu test evde yapılamaz. Mutlaka bir sağlık kuruluşunda sağlık personeli tarafından, alınan kan numunesi kullanılarak yapılmalıdır.

Kanda gebelik testi gebeliğin olup olmadığını gösterir. Ancak normal, sağlıklı bir gebelik olup olmadığını göstermez. Çünkü mol gebelik, boş gebelik ve dış gebelik durumunda da vücuttaki HCG hormonu yükselir. Dolayısıyla yapılan test pozitif yani gebeliğin olduğu yönünde bir sonuç verir. Gebeliğin normal olup olmadığı ise hekim tarafından yapılan yapılan bazı muayeneler ve tetkikler ile anlaşılabilir.

Armutlu Can Sağlık Hizmetleri olarak sizlere en güvenilir şekilde gebelik testi yapmaktayız. Bu testi isterseniz idrarda gebelik testi isterseniz de kanda gebelik testi olarak yapmaktayız. Birçok tahlili yaptığımız gibi gebelikle ile ilgili testleri de hızlı ve kaliteli olarak yapmaktayız. Sizde gebelik testi ve diğer konularda daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Gizlilik Hakkı

Sağlık merkezimizde tedavi gören her hastanın gizlilik esasında olan kimlik ve tedavi süreçleri 3.şahıslar ile paylaşılmaz. Hasta mahremiyetinin ihlali söz konusu olmamakla birlikte manevi yapısını olumsuz yönde etkileyecek durumların oluşmaması ve gizliliğin esas alındığı durumlar, hastaya tedavi sürecinde de bilgi olarak aktarılmaktadır.